فهرست

فورج گرم

فورج گرم

فورج چیست؟

فورج کاری، فرآیندی است که در طی آن شکل دهی قطعات فلزی در اثر پتک کاری و یا پرس کاری انجام میشود. برای انجام عملیات فورجینگ، قطعه اولیه در بین دو نیمه قالب قرار می گیرد و نیروی زیادی به صورت آرام و ضربه ای به آن وارد میشود. در چنین شرایطی قطعه گداخته شده در داخل قالب، شکل آن را به خود می گیرد و مواد اضافی آن در حفره فلاش جمع میشود.

فورج گرم

مواد اضافه ای که دور ریز فورج نام دارد، در آخر از قطعه جدا میشود. فورجکاری، با روش های متنوعی صورت می گیرد، که این روش ها طبق عوامل مختلفی دسته بندی میشود. محصولات فورج، با توجه به نوع آهنگری که در مراحل تولید آن به کار گرفته شده است، از خصوصیات و کاربردهای ویژه ای بهره مند می باشند.

در روش فورجینگ، عمل کوبیدن موجب فرم دهی فلزات بدون آسیب رساندن به ذرات می شود و همین دلیل باعث میشود تا فلز استحکام اولیه خود را حفظ کند. این فرایند ویژه مانع ایجاد نقص ها و منافذ در کالاهای تولید میشود. از مهم ترین مزایای فورج می توان به کم هزینه بودن و تولید محصول با سرعت بالا و عیب و ایراد کم اشاره کرد.

فورج ها بر اساس دما دسته بندی میشوند؛ انواع فورج شامل فورج سرد، گرم، داغ، فورج دقیق، معمولی و قالب باز می باشد که در این قسمت ما قصد داریم تا در مورد فورج گرم و دستگاه آن توضیحاتی در اختیار شما قرار دهیم.

فورج گرم

فورج گرم

خدمات فورج به دو روش فورج سرد و گرم ارائه میشود. در عملیات فورج گرم، فلز می بایست بالاتر از دمای تبلور مجدد یعنی بیشتر از 2300 درجه فارنهایت حرارت داشته باشد. اصلی ترین ویژگی فورج گرم این است که انرژی لازم برای شکل دهی فلزات را فراهم می کند. بهتر است بدانید که گرمای زیاد، مقاومت محصول را کاهش می دهد اما قدرت شکل پذیری آن را بالا می برد. قطعات ساخته شده به کمک دستگاه فورج گرم موجب ناهماهنگی های شیمیایی میشود.